Dantel Kolalıyoruz

Dantel Abajur Örme

En başından başlamak istiyorum.Sizde yapmak isterseniz

Örme malzemeleri

Dantelden hacı şapkasına biraz inci boncuğa 50 numara beyaz dantel ipliğine renkli dantel yumağına ve ince bir tığa ihtiyacınız olacak.


Ben bu şapkaları öreli 10 yıldan fazla bir zaman oldu. dantelden çiçeklik olarak kullandım uzun zaman. Sonra yıkadım kaldırdım. Bir ara kolalayıp çamaşır makinasının üstünde hem dekoratif, hem sabunları muhafaza etmek amacıyla kullanayım istedim. Mandalım yoktu evde kolalayamamıştım. Mandalım oldu fırsatım olmadı derken 10 marifette YellowAlien'in bu yazısını görene kadar.
Şapkam biraz yıpranmış ben bir tığ biraz iplikle yırtılmış yerleri yeniden ördüm. Resimde görüldüğü gibi.
En başından örmek isteyenlere aşağıdaki şemada kısa bir açıklama yaptım.


Şapkalarımızın bitmiş, kolalanmaya hazır halleri bunlar.
Kırmızının kenarı kendinden oyalı, sarıda mini inci boncuklar var.

Kolanın hazırlanışı:

Bir bardak şeker, yarım bardak su

Karıştırılır, kaynamaya bırakılırResimdeki gibi bir sürü baloncuk yapmaya başladığında altı kapatılır içine kolalanacak dantel atılır.
Şekilde gördüğünüz gibi yemek gibi karıştırıyorum.

Şekeri çekmiş sıcak danteli havlunun üzerine çıkarıyorum.


Havlunun arasına alıp iyice sıkıyorum.Sonra şapkaya uygun bir kalıba geçiriyorum. Sarı için plastik yuvarlak bir saklama kabı kırmızı içinde yoğurt kovası kullandım.


Göz kararı eşit olacak şekilde resimde görüldüğü gibi tutturdum. Marullu marullu olacak. Siz isterseniz
2 resim önceki haliyle de bırakabilirsiniz. yada çan gibi aşağı doğru açtırabilirsiniz .

geceden yaptım böylece bırakıp geldim. Hafif kurumaya başladığında mandallar kurtulmamız elimizle o yuvarlaklara şekil verip, muntazam açmamız gerekiyor mümkün olduğunca tek işlemle. Şeklimizi verdikten sonra kalıplardan çıkartıp kurumaya öyle bırakıyoruz.

Tencerenin dibinde kalan kolaylada yine asırlar önce ördüğüm mini şapkaları kolalayayım istedim. Şapkaların ortasına kalıp olarak koyduklarımda aşağıdaki şişe kapakları. ŞŞimdi lamba yandıkça ısınır şekerle kolaladığım için erir sert durmaz gibi tereddütlerim vardı. Sertleştirme konusunda figen abladan fikir aldım kolalanmış ürünün içine vernik sıktığımda daha sert duracağını belirtti. Ev yanarsa yellowaliene, dantelin başına bir şey gelirse figen ablaya suçu şimdiden atmış bulunuyorum..

 Bir sonraki gönderide  kuruma aşamasındaki  fotoğrafları var. Şurada
 

 ..

5 comments:

sevim said...

ne cesaret ama bayada uğraşmışsın canım çokda güzel görünüyorlar ellerine fikrine sağlık canım

d@li said...

sevim teşekkür ederim. Örmesi çok uğraştırmıştı sürekli aynı şey sürekli zincir çekiyorsun. Kolalamak fazla uğraştırmıyor süslemek en keyiflisi

Gülen Tezer Üstün said...

:) Bizim şekerli kolalı şapkamıza karıncalar üşüşmüştü de evimizi istila etmesi an meselesi olan karıncalardan zor kurtarmıştık canımızı :)
Güzel olmuşlar, şık görünüyorlar. Elleriniz dert görmesin.
Sevgilerim ve ben :)

d@li said...

Çok şekersin sen karıncalar şapkanın değil senin peşine düşmüşlerdir kesin yoruldukları için orda konaklamışlardır..

Gülen Tezer Üstün said...

hihihihih. Karıncalara kadar mı :))))) Hay Allah hiç halim yokken güldürdün beni. Allah aynı kahkahadan sana da versin :)